• Fitzcarraldo

    ★★★★

  • Mad Max 2

  • Taps

    ★★★½

  • Halloween II

  • The Evil Dead

  • An American Werewolf in London

  • Gallipoli

  • Blow Out

    ★★★★½

  • Stripes

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Escape from New York

  • Chariots of Fire

  • Thief

    ★★★★

  • Any Which Way You Can

  • Superman II

  • Raging Bull

  • The Long Good Friday

    ★★★★★

  • Ordinary People

  • Atlantic City

    ★★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★★½

  • Caddyshack

  • Airplane!

  • The Blues Brothers

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • The Changeling

    ★★★★½

  • The Electric Horseman

    ★★★

  • Kramer vs. Kramer

  • 1941

  • ...And Justice for All

  • The Brood

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Tin Drum

  • Mad Max

  • Phantasm

    ★★★½

  • The China Syndrome

  • Escape From Alcatraz

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • Every Which Way But Loose

  • Superman

  • The Deer Hunter

  • Halloween

  • Long Weekend

    ★★★★

  • Watership Down

  • Days of Heaven

  • Animal House

  • Grease

  • The Last Waltz

  • Coma

    ★★★

  • Saturday Night Fever

  • Close Encounters of the Third Kind

  • Sorcerer

  • The Rescuers

  • The Hills Have Eyes

    ★★★★

  • Star Wars

  • Annie Hall

  • Rabid

    ★★★½

  • The Ascent

    ★★★★

  • Suspiria

  • The Enforcer

  • Rocky

  • Carrie

  • Network

  • Harlan County U.S.A.

  • Marathon Man

  • The Outlaw Josey Wales

  • The Omen

  • In the Realm of the Senses

    ★★★½

  • The Bad News Bears

  • All the President's Men