Sort by

Michael has logged 61 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Arabesques on the Pirosmani Theme

Arabesques on the Pirosmani Theme

1985
×
Edit this entry  
27
Hemel

Hemel

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Notes, Imprints (On Love): Part II, Carmela

Notes, Imprints (On Love): Part II, Carmela

2020
×
Edit this entry  
27
Merapi

Merapi

2021
×
Edit this entry  
27
Zero Length Spring

Zero Length Spring

2020
×
Edit this entry  
27
Whale Watch (1)

Whale Watch (1)

1981
×
Edit this entry  
26
The Brave One

The Brave One

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
The Last Mistress

The Last Mistress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thirteen Ways of Looking at a Blackbird

Thirteen Ways of Looking at a Blackbird

2021
×
Edit this entry  
22
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1968
×
Read other review Edit this entry  
20
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Get Ready

Get Ready

1999
×
Edit this entry  
20
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Bridesmaid

The Bridesmaid

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Comets

Comets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Selfie

Selfie

2020
×
Edit this entry  
18
Partial Differential Equation

Partial Differential Equation

2020
×
Edit this entry  
18
Flowers Blooming In Our Throats

Flowers Blooming In Our Throats

2020
×
Edit this entry  
18
The Eyes of Summer

The Eyes of Summer

2020
×
Edit this entry  
17
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Seeing Her

Seeing Her

2020
×
Edit this entry  
10
TRIFORIUM

TRIFORIUM

2021
×
Edit this entry  
10
earthearthearth

earthearthearth

2021
×
Edit this entry  
10
Sex Is Comedy

Sex Is Comedy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Plumb Line

Plumb Line

1971
×
Edit this entry  
10
2020

2020

2021
×
Edit this entry  
10
About the Art of Love or a Film with 14441 Frames

About the Art of Love or a Film with 14441 Frames

1972
×
Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Medicine Bundle

Medicine Bundle

2020
×
Edit this entry  
09
Hakob Hovnatanyan

Hakob Hovnatanyan

1967
×
Edit this entry  
09
Polycephaly in D

Polycephaly in D

2021
×
Edit this entry  
09
Merapi

Merapi

2021
×
Edit this entry  
09
Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995

Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995

2020
×
Edit this entry  
09
What Distinguishes the Past

What Distinguishes the Past

2020
×
Edit this entry  
09
The Newest Olds

The Newest Olds

2022
×
Edit this entry  
09
I Miss Sonia Henie

I Miss Sonia Henie

1971
×
Edit this entry  
07
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry