Sort by

Michael has logged 358 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Phobias

Phobias

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sweetheart Deal

Sweetheart Deal

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★½
Edit this entry  
21
Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Story

A Short Story

2022
×
Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
We

We

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Los Conductos

Los Conductos

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Relation

Relation

1982
×
Edit this entry  
15
Boxing Gym

Boxing Gym

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Night of Knowing Nothing

A Night of Knowing Nothing

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nanny

Nanny

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Sound Over Water

Sound Over Water

2009
×
Edit this entry  
07
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
Edit this entry  
06
Descendant

Descendant

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hold Me Tight

Hold Me Tight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
Edit this entry  
03
Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy

Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy

2021
×
Edit this entry  
30
Master

Master

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Patient

The Patient

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Midsummer's Fantasia

A Midsummer's Fantasia

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
12
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★½
Edit this entry  
09
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry