Michael has logged 79 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Schwechater

Schwechater

1958
×
Edit this entry  
28
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
Edit this entry  
27
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Dramatic Film

A Dramatic Film

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Figure Minus Fact

Figure Minus Fact

2020
×
Edit this entry  
22
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arabesque

Arabesque

1929
×
Read the review Edit this entry  
22
Beyond Noh

Beyond Noh

2020
×
Edit this entry  
21
Humanité

Humanité

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hall Runner

The Hall Runner

2014
×
Edit this entry  
20
Sinclair

Sinclair

2010
×
Edit this entry  
20
Only Dream Things

Only Dream Things

2012
×
Edit this entry  
20
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Womb

Womb

2017
×
Edit this entry  
19
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Day in Barbagia

A Day in Barbagia

1958
×
Edit this entry  
18
My Dad Is 100 Years Old

My Dad Is 100 Years Old

2005
×
Edit this entry  
18
Glorious

Glorious

2008
×
Edit this entry  
18
Spanky: To the Pier and Back

Spanky: To the Pier and Back

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Crazeologie

Crazeologie

1954
×
Edit this entry  
18
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1968
×
Read the review Edit this entry  
18
Private Imaginings and Narrative Facts

Private Imaginings and Narrative Facts

1968
×
Edit this entry  
17
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
Read the review Edit this entry  
17
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Morning Sickness in the USA

Morning Sickness in the USA

2021
×
Edit this entry  
16
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Walker

Walker

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
★★
Edit this entry  
14
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Calendar

Calendar

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★
Edit this entry  
11
Junkopia

Junkopia

1981
×
Edit this entry  
11
The Forgotten

The Forgotten

1959
×
Edit this entry  
10
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
Edit this entry  
10
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry