Claudius has logged 53 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Peaky Blinders: The True Story

Peaky Blinders: The True Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Peaky Blinders: The True Story

Peaky Blinders: The True Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Elephant

Elephant

1989
×
Edit this entry  
25
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★
Edit this entry  
23
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Edit this entry  
22
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1989
×
★½
Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★½
Edit this entry  
15
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Man Rots from the Head

Man Rots from the Head

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Edit this entry