claudio has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★
Edit this entry  
13
Opus IV

Opus IV

1925
×
★★★★
Edit this entry  
13
Opus III

Opus III

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Opus II

Opus II

1921
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
11 de Septiembre

11 de Septiembre

2002
×
★★½
Edit this entry  
11
911 in Plane Site

911 in Plane Site

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
La Flaca Alejandra

La Flaca Alejandra

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Solitudes

The Solitudes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
As You See

As You See

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tiempos malos

Tiempos malos

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
XTC: This Is Pop

XTC: This Is Pop

2017
×
Edit this entry  
19
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Abel Ferrara: Not Guilty

Abel Ferrara: Not Guilty

2003
×
Edit this entry  
16
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Gentleman's Choice: The Tragic Story of Gentleman Chris Adams

Gentleman's Choice: The Tragic Story of Gentleman Chris Adams

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
9 Lives of a Wet Pussycat

9 Lives of a Wet Pussycat

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackass Shark Week

Jackass Shark Week

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
SlavojZizek: The Reality of the Virtual

SlavojZizek: The Reality of the Virtual

2004
×
Edit this entry  
27
The Prostitutes of Lyon Speak

The Prostitutes of Lyon Speak

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Expropriation

The Expropriation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ardent Summer

Ardent Summer

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Slon Tango

Slon Tango

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Waco: The Rules of Engagement

Waco: The Rules of Engagement

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Split

Split

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry