Sort by

claudia has logged 271 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ring of Bright Water

Ring of Bright Water

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom of the Open

The Phantom of the Open

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We're Going on a Bear Hunt

We're Going on a Bear Hunt

2016
×
Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Harry & Meghan

Harry & Meghan

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The People We Hate at the Wedding

The People We Hate at the Wedding

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Flint Street Nativity

The Flint Street Nativity

1999
×
Edit this entry  
15
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wall: Climb for Gold

The Wall: Climb for Gold

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Jump In!

Jump In!

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry