• Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★½

    benefits so much from being the one that came out when i was 12 years old and also having that scene where franco and dunst do the twist and make omelettes

  • Letter from an Unknown Woman

    Letter from an Unknown Woman

    ★★★★½

    are you getting lonely out there?
    that final act of oblivion from jourdan hits like a meteor, i fell for it too. fontaine...im speechless

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★½

    i only saw this once when i was a kid and never re-watched it because i thought it was too sad and scary, tobey maguire as peter parker reminds me a lot of joe pera

  • The Bubble

    The Bubble

    ★★★

    not great and arguably too long but functionally a sketch movie about whats been going on for the past 2 years that actually mines comedy out of the situation better than something like white lotus or the flawed but enjoyable locked down did. apatow's tweet about the will smith slap where he said "he could have killed him" is one of the funniest things ive ever seen and the video of maria bakalova finding out she was nominated for an oscar while on the set of this is really sweet

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★

    so silly that k*ngsman was the sort of "fun" spy movie from this era that got to flourish because this one is good actually. everyone is having fun and being hot with career-best work from ritchie and cavill, great accessories across the board

  • The Northman

    The Northman

    ★★★

    was so skeptical but im honestly thrilled to land on the side of entertained just not very impressed, love that crazy sport that northman plays and that kidman gets to pop off a little, and this looks so much like fantastic mr fox to me! volcano!

  • Haywire

    Haywire

    ★★★★★

    need this one to get "miami vice'd" soon soon

  • The Merry Widow

    The Merry Widow

    ★★★★

    gets good when they go to paris, gets great when they waltz, chevalier will make you believe in love

  • Pink Floyd: The Wall

    Pink Floyd: The Wall

    ★★★

    they played "we dont need no education" and i was ready to sign off for the night but then there was just another whole hour of songs?

  • Jackass 4.5

    Jackass 4.5

    ★★★½

    we love dark shark

  • The Young Girls of Rochefort

    The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

    the best a movie has ever looked and sounded, sherbet type movie

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★½

    i simply dont think a kid would like this, happy tim robinson got to cash a check tho