Sort by

Clark has logged 717 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
½
Edit this entry  
29
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
SuperFly

SuperFly

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
23
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Redd Inc.

Redd Inc.

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Mist

The Dark Mist

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
El Topo

El Topo

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry