• The Many Saints of Newark

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • The Queen's Gambit

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

    ★★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★½

  • Hollywood

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Halfpipe

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Banker

    ★★★

  • The Way Back

    ★★½

  • All the Bright Places

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • 365 Days

    ½

  • The Father

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

  • Bad Education

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Falling Inn Love

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Variações: Guardian Angel

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • ‎What's With This Granny?!‎

  • A Rainy Day in New York

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • When They See Us

  • The Traitor

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★½

  • The Hustle

  • Yesterday

    ★★½

  • Avengers: Endgame

  • After

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • I Am Richard Pryor

    ★★★½

  • Saint Frances

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★