• Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★½

    So earnest and thought-provoking that I want to simultaneously laugh, cry, and fart myself into oblivion. Magic moments interwoven into a big wondrous flurry.  Always find myself thinking “I can’t believe this is a real life movie” throughout the whole thing until the end when I say, “I’m so glad this is a real life movie”. Love this sweet little flick to bits.

    For a more articulate explanation of why Swiss Army Man rules, peep House of Cinema’s patreon!!! :)

  • From Dusk Till Dawn

    From Dusk Till Dawn

    ★★★½

    On a scale from 1-10, my preparedness for what type of movie From Dusk Till Dawn would be was exactly 1.25. Nothing could have prepared me for what happens here. Chaos with as much blood and pussy and violence as possible. Start to finish mayhem. 

    I don’t understand what George Clooney was thinking when he declined to be Salma Hayek’s dog… Like bro… you’re turning down the role of a lifetime…

    Final thought is: Head empty, just 1990S JULIETTE LEWIS!!!!

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    More than proves Into the Spider-Verse was not a mere case of lightning in a bottle. The trilogy that is unfolding before us is on par with the trilogy behemoths of the past. The next generations’ Lord of the Rings. Fantasy pushed to the extremes of scale and scope. A refinement of craft that we can’t get anywhere else right now, not at this quality. 

    Mesmerizing and fantastical and moving. Where Into the Spider-Verse brought the multiverse to us, Across the…

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    You gotta go home, man.

    Not sure there’s another film out there that makes me feel the way Into the Spider-Verse does. Such a fantastic, stunning, monumental moment in animation history. The perfect conglomeration of all the biggest achievements within the medium paired with the freshest new ideas and artistic stylings. I haven’t stopped thinking of this film since the first time I laid eyes on it. Takes its format to the furthest heights, lets itself accelerate full-throttle in perfect…

  • Mission: Impossible

    Mission: Impossible

    ★★★

    That first big mission had me absolutely, for lack of a better word, gagged.

    Tried and true that even when I find myself disliking or, like with Mission: Impossible, mostly disinterested in the actual story, Brian De Palma’s shot compositions always have me so fascinated and enraptured. De Palma’s style rocks. 

    I don’t really have much of anything else to say really other than it’s nice to check such a big cultural cornerstone off the list at long last.

  • Desert Hearts

    Desert Hearts

    ★★★★★

    How can you resist such a passionate plea?” 

    Queen of Diamonds’ more talkative sister. Romance immortalized in all its longing glances, desperate pleas, hungry kisses, and tender caresses.  My dream movie through and through. I could sit in this desert landscape, surrounded by women waiting out the period before the freedom of divorce, the most gorgeous cowboy shirts I’ve ever seen, and an unquenchably thirst to be loved until my last breath and be utterly contented. 

    Forty more minutes? Nah. Give me forty years of this.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★½

    Doctor Strange succeeds at the seemingly impossible: being a bigger, more arrogant ass than Tony Stark. I want to FIGHT this MAN. I don’t care if he can do magic, I know I could destroy him. 

    For more well articulated (and genuine) thoughts, peep the House of Cinema Patreon <3

  • Alison's Birthday

    Alison's Birthday

    ★★★

    More an “unease build up” sort of watch rather than a “very scary” horror film. Alison’s Birthday has outstanding opening and closing scenes but the middle section seems to dawdle a bit too much and so the whole thing loses its momentum. Really, really pleased with the ending of the film. I just wish we spent more focus on Alison rather than her concerned boyfriend.

  • Kadaicha

    Kadaicha

    ★★½

    Very 80s. Very Australian. Doesn’t quite ever nail its scares or its mysteries in a way that leaves you feeling anything beyond mildly amused. I’m glad to have seen Kadaicha though! Seeing more obscure films is always a privilege and a treat in its own right.

  • The Dreaming

    The Dreaming

    ★★★

    Eerie and atmospheric. Needles its way into the ways in which white brutality upon Aboriginal tribes leads to lifelong hauntings. The horrors inflicted remain a wound that can’t fully heal because every time it finally starts to scab over, a new generation of white people come forward to pick at it, discrediting the trauma of the people, stealing their historic artifacts, desecrating their sacred lands. These ideas come forward through jarring, mostly well-executed, dreamlike horror sequences that I found to…

  • The Bubble

    The Bubble

    ★★★★½

    Contains some of the prettiest, most stylistic cinematography in a documentary that I’ve ever seen. The Bubble explores its subject matter thoroughly and with clear intention. I’m thankful for how intently the film centers around the harm that The Villages’ mega-presence has on the community surrounding the municipal as well as the greater US as a whole. Community is beautiful, but in the confines of The Villages, a literal bubble of severe proportions, my heart aches for both the lack…

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★½

    Massive in scale, epic in its visuals, Godzilla was my introduction to the Godzilla-universe and still remains one of my favorite monster movies. It’s true downside is its lack of anti-war, anti-nuclear weapons messaging that is the foundation of the Godzilla films. My little hometown is mentioned BY NAME (because of the nuclear lab that employees so many people in the area) and that absolutely floored me in theaters and floors me upon a rewatch. 

    I personally think Gareth Edwards…