Sort by

claira curtis has logged 47 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captive Audience: A Real American Horror Story

Captive Audience: A Real American Horror Story

2022
×
Edit this entry  
21
The Sacred Spirit

The Sacred Spirit

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Are We Lost

Are We Lost

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Daughter of a Lost Bird

Daughter of a Lost Bird

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Good Boss

The Good Boss

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of the Mist

Children of the Mist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mama Bears

Mama Bears

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Territory

The Territory

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien on Stage

Alien on Stage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
City of Ember

City of Ember

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry