Sort by

claira curtis has logged 284 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lou

Lou

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Viewing

The Viewing

2022
×
★½
Edit this entry  
29
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★
Edit this entry  
28
The Outside

The Outside

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Right Here

Right Here

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unidentified Objects

Unidentified Objects

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry