Andrew has logged 93 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
11
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Edit this entry  
12
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★
Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blade

Blade

1998
×
★★★
Edit this entry  
31
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
23
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Edit this entry  
18
Splice

Splice

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★½
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry