Sort by

Corey has logged 200 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Max Bishop

Max Bishop

2021
×
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cobra

Cobra

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry