Sort by

Charlie has logged 1,011 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
31
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
29
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw

Saw

2003
×
Edit this entry  
28
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hero

Hero

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Feeders

Feeders

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
25
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
19
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
17
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
17
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Edit this entry