Sort by

Christopher Kline has logged 660 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
Edit this entry  
19
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★★
Edit this entry