Sort by

CJ has logged 52 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blood of Heroes

The Blood of Heroes

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Transpecos

Transpecos

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stolen Children

The Stolen Children

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rising Sun

Rising Sun

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Phenom

The Phenom

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Disorder

Disorder

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
D3: The Mighty Ducks

D3: The Mighty Ducks

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry