Sort by

HAL has logged 81 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Loud House Christmas

A Loud House Christmas

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Our Family to Yours

From Our Family to Yours

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
C.I.Ape

C.I.Ape

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maggie Simpson in

Maggie Simpson in "The Longest Daycare"

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2025: The World Enslaved by a Virus

2025: The World Enslaved by a Virus

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Last of the Grads

Last of the Grads

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Surf's Up 2: WaveMania

Surf's Up 2: WaveMania

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry