Sort by

HAL has logged 57 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deathstalker and the Warriors from Hell

Deathstalker and the Warriors from Hell

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Garfield's Thanksgiving

Garfield's Thanksgiving

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gunslinger

Gunslinger

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bebe's Kids

Bebe's Kids

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bride of the Monster

Bride of the Monster

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sinister Urge

The Sinister Urge

1960
×
Read the review Edit this entry  
17
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beatniks

The Beatniks

1960
×
Read the review Edit this entry  
14
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Daffy Duck Hunt

Daffy Duck Hunt

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bunker Hill Bunny

Bunker Hill Bunny

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Day the Earth Froze

The Day the Earth Froze

1959
×
Read the review Edit this entry  
11
Kronk's New Groove

Kronk's New Groove

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Open Season

Open Season

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry