• Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    ★★½

  • The Shape of Water

  • Kim Dotcom: Caught in the Web

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★

  • Tony Bennett and Lady Gaga: Cheek To Cheek Live!

  • Breadcrumb Trail

    ★★★

  • Music According to Tom Jobim

    ★★★

  • Music Makes a City: A Louisville Orchestra Story

    ★★★

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★★★

  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

    ★★★★½

  • Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

    ★★★½

  • The New World

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★½

  • Phono 73: A Country and its Music

    ★★★½

  • Downfall

    ★★★★½

  • Film as Subversive Art: Amos Vogel and Cinema 16

    ★★★

  • Russian Ark

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★½

  • Tank Girl

    ★★★½

  • Blue

    ★★★★

  • Carnosaur

    ★★½

  • The Junky's Christmas

    ★★★½

  • Indecent Proposal

    ★★½

  • These Hands

    ★★★★★

  • Riki-Oh: The Story of Ricky

    ★★★

  • American Dream

    ★★★★★

  • Mystery Train

    ★★★★½

  • Leningrad Cowboys Go America

    ★★★★½

  • Round Midnight

    ★★★★½

  • Death Wish 3

    ★½

  • Dune

    ★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★½

  • Strange Brew

    ★★★½

  • Flashdance

  • Rembetiko

    ★★½

  • Vice Squad

    ★★★★

  • Modern Problems

  • They Don't Wear Black Tie

    ★★★★½

  • New York Portrait, Chapter II

    ★★★

  • The Main Event

  • New York Portrait, Chapter I

    ★★★½

  • Newsfront

    ★★★★★

  • The Rutles: All You Need Is Cash

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • One Sings, the Other Doesn't

    ★★★★

  • Won Ton Ton: the Dog Who Saved Hollywood

  • In the Realm of the Senses

    ★★★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★

  • Iracema

    ★★★½

  • The Travelling Players

  • Rancho Deluxe

    ★★★★½

  • The Mother and the Whore

    ★★★★★

  • Greaser's Palace

    ★★★★

  • When Carnaval Comes

    ★½

  • The Adventures of Barry McKenzie

    ★★★

  • WR: Mysteries of the Organism

    ★★★★½

  • El Topo

  • The Strawberry Statement

    ★★★½

  • The Magic Garden of Stanley Sweetheart

    ★★★

  • The Landlord

    ★★★½

  • Army of Shadows

    ★★★★★

  • Arthur Rubinstein: The Love of Life

    ★★½

  • The Cremator

    ★★★★★

  • Bambi Meets Godzilla

    ★★★

  • Memories of Underdevelopment

    ★★★★★

  • The Rise and Fall of the Third Reich

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • Red Angel

    ★★★★

  • Triumph Over Violence

    ★★★★★