Sort by

Cinephile2002 has logged 235 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunrise Palms

Sunrise Palms

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Life

A Simple Life

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Big M

Big M

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry