Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Edit this entry  
14
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Edit this entry  
13
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Edit this entry  
13
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry  
13
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Edit this entry  
11
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
Edit this entry  
11
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Edit this entry  
10
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
10
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
10
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
10
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
Edit this entry  
19
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
DumbLand

DumbLand

2002
×
Edit this entry  
18
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
16
El Topo

El Topo

1970
×
Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Edit this entry