Sort by

Catherine has logged 52 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Edit this entry  
31
Night of the Seagulls

Night of the Seagulls

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bio Zombie

Bio Zombie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scary Tales

Scary Tales

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
The Granny

The Granny

1995
×
★★½
Edit this entry  
18
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★
Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★½
Edit this entry  
17
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★½
Edit this entry  
16
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hyperboloid of Engineer Garin

The Hyperboloid of Engineer Garin

1965
×
★★
Edit this entry  
10
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
The House of Usher

The House of Usher

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
Samurai Kids

Samurai Kids

1993
×
★★
Edit this entry  
08
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
May

May

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Edit this entry  
03
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Ghost of the Hunchback

The Ghost of the Hunchback

1965
×
★★★
Edit this entry  
03
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★½
Edit this entry  
02
Nightmare Castle

Nightmare Castle

1965
×
★★★
Edit this entry