Sort by

Catherine has logged 210 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★
Edit this entry  
27
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Android

Android

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lickerish Quartet

The Lickerish Quartet

1970
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★
Edit this entry  
02
The Tin Star

The Tin Star

1957
×
★★★
Edit this entry  
02
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Edit this entry  
30
The Howling

The Howling

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★
Edit this entry  
27
The Burning Court

The Burning Court

1962
×
★★
Edit this entry  
26
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Swimfan

Swimfan

2002
×
Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Night Gallery

Night Gallery

1969
×
★★★½
Edit this entry  
18
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
How Awful About Allan

How Awful About Allan

1970
×
★★½
Edit this entry  
13
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Games

Games

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry