Sort by

Catherine has logged 42 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Edit this entry  
25
Madonna of the Seven Moons

Madonna of the Seven Moons

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Eternal Return

The Eternal Return

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lumière d'Été

Lumière d'Été

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pigs in a Polka

Pigs in a Polka

1943
×
★★★½
Edit this entry  
16
Who Killed Who?

Who Killed Who?

1943
×
★★★½
Edit this entry  
16
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jack-Wabbit and the Beanstalk

Jack-Wabbit and the Beanstalk

1943
×
★½
Edit this entry  
16
The Aristo-Cat

The Aristo-Cat

1943
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wise Quacking Duck

The Wise Quacking Duck

1943
×
★★★
Edit this entry  
16
The Man in Grey

The Man in Grey

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hard Way

The Hard Way

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
So Proudly We Hail

So Proudly We Hail

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumb-Hounded

Dumb-Hounded

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tortoise Wins by a Hare

Tortoise Wins by a Hare

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Constant Nymph

The Constant Nymph

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Falling Hare

Falling Hare

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scrap Happy Daffy

Scrap Happy Daffy

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wackiki Wabbit

Wackiki Wabbit

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Porky Pig's Feat

Porky Pig's Feat

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Corny Concerto

A Corny Concerto

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Watch on the Rhine

Watch on the Rhine

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Catered Affair

The Catered Affair

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Air Force

Air Force

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry