Sort by

Catherine has logged 366 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★
Edit this entry  
30
Ida

Ida

2013
×
★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Superman

Superman

1978
×
★★½
Edit this entry  
29
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Wedding

A Wedding

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Coma

Coma

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★½
Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★½
Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Edit this entry  
10
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Vic + Flo Saw a Bear

Vic + Flo Saw a Bear

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Calvary

Calvary

2014
×
★★
Edit this entry  
02
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Altman

Altman

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
The Last Day of Summer

The Last Day of Summer

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
A Movie

A Movie

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★½
Edit this entry