Sort by

Alistair Ryder has logged 539 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Edit this entry  
30
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Edit this entry  
30
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★½
Edit this entry  
28
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★½
Edit this entry  
27
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Filth

Filth

2013
×
★½
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Flight

Flight

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★½
Edit this entry  
22
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
20
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
City Hall

City Hall

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Funny Boy

Funny Boy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Rewind

Rewind

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Driveways

Driveways

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry