Emil has logged 462 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Flowing Home

Flowing Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bad Seeds

Bad Seeds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Night!

Big Night!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whether the Weather is Fine

Whether the Weather is Fine

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cicada

Cicada

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luzzu

Luzzu

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The First Wave

The First Wave

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Love

After Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hive

Hive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Malvarosa

Malvarosa

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Simple As Water

Simple As Water

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Belle

Belle

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Playground

Playground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cut

The Cut

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ang Tatlong Hambog

Ang Tatlong Hambog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ang Pagsuyo sa Paru-Paro ng Gabi

Ang Pagsuyo sa Paru-Paro ng Gabi

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ang Pagdadalaga ng Dalagang Bukid

Ang Pagdadalaga ng Dalagang Bukid

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Ing Tianak

Ing Tianak

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Need More Than Tofu and Other Vegetables

I Need More Than Tofu and Other Vegetables

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ha-Ha-Hambog

Ha-Ha-Hambog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gossips of Cicadidae

The Gossips of Cicadidae

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Attached

Attached

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Miracle

Miracle

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Filipiñana

Filipiñana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dear to Me

Dear to Me

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
New Abnormal

New Abnormal

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry