Laura has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Malakout

Malakout

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★½
Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Edit this entry  
11
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diamond Island

Diamond Island

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Echo

Echo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry