Laura has logged 309 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Downsizing

Downsizing

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Edit this entry  
20
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
14
La Cucaracha

La Cucaracha

1934
×
Read the review Edit this entry  
13
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kitty

Kitty

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
07
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rain

Rain

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry