Highest rated films

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Save Ralph

    ★★★★

  • Q: Into the Storm

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Moxie

    ★★★½

  • Willy's Wonderland

    ★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★★

  • The Player

    ★★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★★

  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

    ★★★★★

  • Hell: The History of Norwegian Black Metal

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Mysterious Skin

    ★★★★½

  • PlayTime

    ★★★★½

  • Police Story

    ★★★★½

  • The Killer

    ★★★★½

  • Night and Fog

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 228 Films watched
  • 38 Average per month
  • 9.1 Average per week

Milestones

First Film

Drop Dead Gorgeous

Jan 1

Last Film

Flesh + Blood

Jun 19

Genres, countries & languages

Drama
79 films
Comedy
66 films
Action
54 films
Horror
48 films
Thriller
41 films
Documentary
39 films
Sci Fi
34 films
Crime
31 films
Adventure
17 films
Fantasy
16 films
USA
127 films
Japan
22 films
UK
19 films
Hong Kong
19 films
France
16 films
Germany
15 films
Canada
11 films
Italy
8 films
Spain
7 films
Sweden
6 films
English
163 films
Japanese
25 films
Spanish
21 films
Cantonese
18 films
French
18 films
German
17 films
Russian
10 films
Chinese
10 films
Italian
7 films
Swedish
6 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 83 Added 337

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

CinemaVoid 🏴‍☠️’s most liked review

Save Ralph

★★★★

Hey you L’Oreal, Estée Lauder, MAC, Lancôme, Maybelline, Revlon, Marc Jacobs, Max Factor, Chanel, Giorgio Armani, Tom Ford, Yves Saint Laurent, Sephora, Dior, Avon, Mary Kay, Dolce & Gabbana, just wanted to send you a big fat FUCK YOU🖕🏼. Leave my buddy Ralph alone. 🐰

More reviews

CinemaVoid 🏴‍☠️’s most liked list

Dragon Quest

Dragon Quest is a series of Japanese fantasy role-playing video games made by Square Enix, with character designs by Dragon Ball manga artist Akira Toriyama.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Going Overboard
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Dunkirk
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Dragon Quest - 30th Anniversary NHK Special

Films CinemaVoid 🏴‍☠️ watched in 2021

  • Flesh + Blood
  • In the Mood for Love
  • Future Cops
  • A Well Spent Life
  • Men Behind the Sun
  • The Player
  • Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang
  • The Amusement Park
  • Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor
  • The Cameraman
  • Jamon Jamon
  • My Night at Maud's
  • Prisoners
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Police Story 2
  • Terror of Mechagodzilla
  • Major Grom: Plague Doctor
  • The Ages of Lulu
  • Su nombre es Fujimori
  • We Are What We Are
  • Four Good Days
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • My Lucky Stars
  • The Wraith
  • The Guest
  • Dave Chappelle's Block Party
  • Rigor Mortis
  • Son of Saul
  • I ♥ Huckabees
  • Friends: The Reunion
  • Dead Kennedys: Fresh Fruit for Rotting Eyeballs
  • Wrath of Man
  • Jackie Chan: My Stunts
  • Guinea Pig 3: He Never Dies
  • Oxygen
  • L'Avventura
  • Gentlemen Broncos
  • The Inauguration of the Pleasure Dome
  • TC 2000
  • Army of the Dead
  • Flirting Scholar
  • Metal and Melancholy
  • Pretty Smart
  • Encounter of the Spooky Kind
  • The Other Guys
  • The Kid
  • Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood
  • Holy Motors
  • A Field in England
  • Slumber Party Massacre II
  • Lilya 4-ever
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Mysterious Skin
  • Taste of Cherry
  • Ninja Terminator
  • Rocco
  • Adventures in Dinosaur City
  • Love Liza
  • Dunkirk
  • System Crasher
  • The Graduate
  • Guinea Pig: Devil's Experiment
  • Warriors of Virtue
  • Godzilla vs. Megalon
  • Heroes: Silence and Rock & Roll
  • Three Giant Men
  • House on the Edge of the Park
  • Come and See
  • Hotel Rwanda
  • Voyagers
  • I Hate New York
  • Citizen Kane
  • The Immoral Mr. Teas
  • The Ballad of Genesis and Lady Jaye
  • Kon-Tiki
  • Kill List
  • Q: Into the Storm
  • Mortal Kombat
  • Pieces of a Woman
  • The Man Who Sold His Skin
  • Nemesis
  • The Pianist
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Vitalina Varela
  • Our Friend
  • Danyka
  • Nobody
  • Martial Law
  • Freaked
  • Blazing Saddles
  • Shiva Baby
  • Rogue
  • Everything Will Change
  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts
  • Save Ralph
  • Living in Oblivion
  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn
  • Ninja
  • Little Fish
  • Shithouse
  • Godzilla vs. Kong
  • The Last Cruise
  • Behind the Candelabra
  • Revolution and Land
  • Christiane F.
  • The Father
  • Winners & Sinners
  • One Cut of the Dead - Mission: Remote
  • Godzilla vs. Gigan
  • Fight Back to School 2
  • A Chinese Ghost Story
  • The Last Suit
  • Uncle Peckerhead
  • Grabbers
  • Transformers: Scramble City
  • Alligator
  • PlayTime
  • Elf 17
  • The Big Picture
  • Coming 2 America
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • D'Wild Wild Weng
  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Dos tipos de cuidado
  • The Wolf House
  • Brick
  • Moxie
  • Eating Raoul
  • The Outpost
  • Trauma
  • Wheels on Meals
  • The Lovely Bones
  • Spontaneous
  • Night and Fog
  • Theodore Rex
  • Willy's Wonderland
  • Tenet
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Deborah Harry Does Not Like Interviews
  • 2Everything2Terrible2: Tokyo Drift
  • Lapsis
  • The Mole Agent
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • The Devil Next Door
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • The Silence of the Hams
  • Godzilla vs. Hedorah
  • The Driller Killer
  • Project A
  • Pi
  • Song Without a Name
  • I Care a Lot
  • Downfall
  • Comic Relief Zero
  • Monster Hunter
  • Mystery Team
  • My Bloody Valentine
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Fight Back to School
  • Raising Cain
  • CB4
  • Kite
  • Windir: Sognametal
  • The Devil's Sword
  • Going Overboard
  • Invasion of the Saucer-Men
  • Dr. Sex
  • But I'm a Cheerleader
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Hell: The History of Norwegian Black Metal
  • Mayhem - De Mysteriis Dom Sathanas Alive
  • Commando Ninja
  • ABBA: In Concert
  • News of the World
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The French Connection
  • The Vast of Night
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • Harold and Maude
  • The Boogeyman
  • Don't Torture a Duckling
  • Kamen Rider ZO
  • Police Story
  • The Assistant
  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle
  • Saint Maud
  • Dragon Quest - 30th Anniversary NHK Special
  • The Killer
  • Hatchet II
  • The Poughkeepsie Tapes
  • The Basement
  • Psycho Goreman
  • Battle Beyond the Stars
  • Neon Maniacs
  • African Kung-Fu Nazis
  • Brain Damage
  • Bunny
  • Red Heat
  • Ultraman Geed the Movie: Connect! The Wishes!!
  • Eastern Condors
  • Egypt's Ten Greatest Discoveries
  • The Slave Circle
  • Chariots of the Gods

See all 228

World map

Highly rated films CinemaVoid 🏴‍☠️ is yet to see

  • Bo Burnham: Inside
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Luca
  • Joji
  • CODA
  • In The Heights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more