Highest rated films

  • Soul

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Run

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★★

  • Crazy World

    ★★★★★

  • Mafalda: The Movie

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Greener Grass

    ★★★★½

  • Lady Snowblood

    ★★★★½

  • I'm No Longer Here

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 410 Films watched
  • 34.2 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

I Lost My Body

Jan 1

Last Film

Death to 2020

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
145 films
Horror
125 films
Comedy
109 films
Action
100 films
Thriller
93 films
Sci Fi
55 films
Crime
54 films
Animation
47 films
Documentary
46 films
Fantasy
42 films
USA
225 films
UK
44 films
Japan
42 films
France
42 films
Hong Kong
19 films
Italy
18 films
Canada
16 films
Germany
12 films
China
10 films
Australia
9 films
English
311 films
French
53 films
Japanese
48 films
Spanish
43 films
Italian
23 films
German
21 films
Cantonese
17 films
Chinese
16 films
Portuguese
12 films
Korean
8 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 160 Added 717

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

CinemaVoid 🏴‍☠️’s most liked review

Another Round

Another Round

★★★★

The human body is born with a 0.05% Mads Mikkelsen deficiency. I recommend watching Mads dance several times a day. No Mads after 8 pm, and none on the weekends.

More reviews

CinemaVoid 🏴‍☠️’s most liked list

Bug Crawls
Changing Landscapes
Hiroshima Pyongyang

The Black Metal demo tape project

Movie posters that look like a Black Metal demo tape.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Dream Theater: The Score So Far...

Films CinemaVoid 🏴‍☠️ watched in 2020

  • Death to 2020
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • Jack Frost
  • Drop Dead Fred
  • Game Over
  • Another Round
  • Chopping Mall
  • The Kid Detective
  • There Will Be Blood
  • A Recipe for Seduction
  • Hatchet
  • Castello Cavalcanti
  • A Fantastic Woman
  • The Mystery of D.B. Cooper
  • The Descent
  • Bicycle Thieves
  • Willow Creek
  • Piercing
  • Wolfwalkers
  • Jennifer's Body
  • Igby Goes Down
  • Hanna
  • Amistad
  • Black Bear
  • American Gothic
  • Why Don't You Just Die!
  • Premutos: The Fallen Angel
  • The Crawling Hand
  • Wake in Fright
  • Shogun Assassin
  • The Endless Summer
  • Sound of Metal
  • Destroy All Monsters
  • Freaky
  • Locke
  • Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson
  • Jesus Shows You the Way to the Highway
  • Spend It All
  • The To Do List
  • 30 Days of Night
  • Band of Outsiders
  • Son of Godzilla
  • Killing Birds
  • Lincoln
  • Le Samouraï
  • Paganini Horror
  • Run
  • The Millionaires' Express
  • The Fresh Prince of Bel-Air Reunion
  • The Dark and the Wicked
  • Secrets of the Saqqara Tomb
  • Always for Pleasure
  • Untamed Youth
  • Bad Lieutenant
  • His House
  • Mississippi Grind
  • Castle Freak
  • The Unnamable
  • Hack-O-Lantern
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • WNUF Halloween Special
  • Halloween Is Grinch Night
  • The Halloween Tree
  • Raggedy Ann and Raggedy Andy in the Pumpkin Who Couldn't Smile
  • Michael Jackson's Halloween
  • The Halloween That Almost Wasn't
  • Tiny Toons Night Ghoulery
  • Garfield's Halloween Adventure
  • Leto
  • Casper's Halloween Special
  • Sinister
  • The Town That Dreaded Sundown
  • The Flintstones Meet Rockula and Frankenstone
  • On the Rocks
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Frankenhooker
  • Kajillionaire
  • Nuumamonjaa: Time and Space Adventures
  • Exists
  • Love and Monsters
  • Dolls
  • Prince of Darkness
  • Feels Good Man
  • 8 Mile
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Gonjiam: Haunted Asylum
  • The Lair of the White Worm
  • American Murder: The Family Next Door
  • Dragon Tiger Gate
  • Inside
  • Save Yourselves!
  • Cut Throat City
  • Velvet Goldmine
  • Best in Show
  • La Llorona
  • Mafalda: The Movie
  • Turn Me On, Dammit!
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • Blood and Black Lace
  • Pierrot le Fou
  • The Bakery Girl of Monceau
  • Human Nature
  • Radioactive
  • Tesla
  • The Editor
  • Gamera vs. Barugon
  • The Vagrant
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Kika
  • Get Duked!
  • Dragon's Heaven
  • The Social Dilemma
  • Killer Bean Forever
  • Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story
  • Society
  • Ash Is Purest White
  • Zu: Warriors from the Magic Mountain
  • Antebellum
  • Extraterrestrial Visitors
  • Gamera, the Giant Monster
  • Gap-Toothed Women
  • Brotherhood of the Wolf
  • Synonyms
  • #Alive
  • Glory
  • My Octopus Teacher
  • Burst City
  • The Legend of Boggy Creek
  • Cold Mountain
  • Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana
  • Let the Corpses Tan
  • Blood Games
  • Martial Arts of Shaolin
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Robowar
  • In Search of Darkness
  • Pauline at the Beach
  • La Collectionneuse
  • Free State of Jones
  • Let My Puppets Come
  • Peninsula
  • Magic Crystal
  • Rad
  • Mothra vs. Godzilla
  • The Hater
  • She Dies Tomorrow
  • C.S.A.: The Confederate States of America
  • Vice Academy Part 2
  • St. Elmo's Fire
  • The Civil War
  • Disclosure
  • Bill & Ted Face the Music
  • Fearless
  • Border
  • Goodnight Mommy
  • High Score
  • Spree
  • For Sama
  • First Love
  • The Beach House
  • Project Power
  • Becky
  • GWAR: Phallus in Wonderland
  • Sailor Suit and Machine Gun
  • Fist of Legend
  • Paris, Texas
  • Kimera
  • Skulhedface
  • Belladonna of Sadness
  • An American Pickle
  • Host
  • Picasso Trigger
  • Pumpkinhead
  • Yes, God, Yes
  • Retablo
  • Frontier(s)
  • BMX Bandits
  • Battletoads
  • The Rental
  • Harriet
  • Impetigore
  • The Man Who Laughs
  • Linnea Quigley's Horror Workout
  • Attack on Nyege Nyege Island
  • Bad Black
  • The Cat
  • My Own Private Idaho
  • A Good Marriage
  • Vampyros Lesbos
  • Orgies of Edo
  • Relic
  • Palm Springs
  • Wolf Guy
  • Judy & Punch
  • Fantastic Fungi
  • Yes, Madam!
  • Vice Academy
  • Grey Gardens
  • The Lobster
  • Embrace of the Serpent
  • Black Jack: The Movie
  • Modest Heroes
  • Fantastic Planet

See all 410

World map

Highly rated films CinemaVoid 🏴‍☠️ is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?
  • My First Summer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more