Sort by

Daniel has logged 171 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Edit this entry  
26
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Truth

Truth

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor, My Killer

My Neighbor, My Killer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Long Night's Journey Into Day

Long Night's Journey Into Day

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Judge and the General

The Judge and the General

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
I Am Michael

I Am Michael

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Every Thing Will Be Fine

Every Thing Will Be Fine

2015
×
★★
Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★½
Edit this entry  
11
Pariah

Pariah

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
I'll See You in My Dreams

I'll See You in My Dreams

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
La Sapienza

La Sapienza

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Edit this entry