Sort by

shy has logged 80 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
Edit this entry  
19
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Silence

The Silence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Edit this entry  
23
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry