Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mixed by Erry

Mixed by Erry

2023
×
★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
03
Ask Me If I'm Happy

Ask Me If I'm Happy

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
Horse Fever

Horse Fever

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
★★½
Edit this entry  
23
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★
Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read other review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Christmas Holidays

Christmas Holidays

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Back

I'm Back

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Faccia di Picasso

Faccia di Picasso

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
I'm Starting from Three

I'm Starting from Three

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Compagni di scuola

Compagni di scuola

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Men and a Leg

Three Men and a Leg

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Murder Mystery 2

Murder Mystery 2

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry