Highest rated films

  • WandaVision

    ★★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★★★

  • The Look of Silence

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Carnage

    ★★★★½

  • Five Feet Apart

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 110 Films watched
  • 18.3 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Modern Times

Jan 4

Last Film

The Hurt Locker

Jun 17

Genres, countries & languages

Drama
63 films
Comedy
37 films
Action
22 films
Adventure
21 films
Thriller
18 films
History
17 films
Romance
15 films
Crime
13 films
Fantasy
12 films
Family
11 films
USA
89 films
UK
17 films
Germany
9 films
France
9 films
Italy
5 films
China
4 films
Japan
4 films
USSR
2 films
Canada
2 films
Denmark
2 films
English
95 films
French
14 films
Spanish
13 films
Italian
11 films
German
11 films
Japanese
8 films
Russian
6 films
Chinese
5 films
Arabic
5 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 74 Added 32

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

CineMAlexL’s most liked review

Zack Snyder's Justice League

★★★½

I really wish the first half had been better. The music was inappropriate at times, the changes between locations and characters exhausting, there was too much pathos and too little substance. I didn't think I'd give it more than four stars. But the second half convinced me. The pathos turned…

More reviews

CineMAlexL’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Transcendence
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Memento
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Der Boandlkramer und die ewige Liebe
Average weighted rating:

2.7

Films CineMAlexL watched in 2021

  • The Hurt Locker
  • Transcendence
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Last Emperor
  • Due Date
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Raya and the Last Dragon
  • Ed Wood
  • The Searchers
  • Land of the Pharaohs
  • Evil Dead II
  • Battleship Potemkin
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Five Feet Apart
  • That Touch of Mink
  • Army of the Dead
  • Batman vs. Robin
  • Rocketman
  • Lincoln
  • Blue Thunder
  • Der Boandlkramer und die ewige Liebe
  • Safety Last!
  • Being John Malkovich
  • Cabiria
  • A Man for All Seasons
  • The Tin Drum
  • American Graffiti
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Good Will Hunting
  • The Hunt
  • Come and See
  • The 'Burbs
  • Traffic
  • Clue
  • Out of Africa
  • The Wild Bunch
  • Five Easy Pieces
  • Do the Right Thing
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Oliver & Company
  • Good Boys
  • East of Eden
  • Catch Me If You Can
  • Love and Monsters
  • The Look of Silence
  • Un Chien Andalou
  • A Night in Casablanca
  • Princess Mononoke
  • Snowpiercer
  • The Fearless Vampire Killers
  • The Longest Day
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Kramer vs. Kramer
  • From Here to Eternity
  • On the Waterfront
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Sound of Music
  • Head Full of Honey
  • Memento
  • Babel
  • The Blues Brothers
  • Zack Snyder's Justice League
  • Labyrinth
  • The Infiltrator
  • Milk
  • Coming 2 America
  • A Genius, Two Friends, and an Idiot
  • WandaVision
  • Shazam!
  • The Man Who Would Be King
  • Moulin Rouge!
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Sleepless in Seattle
  • Ran
  • The Royal Tenenbaums
  • Planet of the Apes
  • Brazil
  • Asterix and the Vikings
  • Cape Fear
  • Fan-Fan the Tulip
  • The Murderers Are Among Us
  • Wonder Woman 1984
  • Constantine
  • The Witch
  • Wind River
  • I, Tonya
  • Erotikon
  • The Thin Red Line
  • The Great Mouse Detective
  • The Queen's Gambit
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Gentlemen
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Limelight
  • City Lights
  • Batman and Harley Quinn
  • The Wizard of Oz
  • Carnage
  • The Muppet Movie
  • Biutiful
  • As Good as It Gets
  • Adaptation.
  • The Cannonball Run
  • Once Upon a Time in America
  • Get Smart
  • Boyhood
  • The Cincinnati Kid
  • Modern Times

World map

Highly rated films CineMAlexL is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Joji
  • In The Heights
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more