Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★½

  • The King

    ★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • Miss Sloane

    ★★★★½

  • The Trouble with Harry

    ★★★★½

  • How to Steal a Million

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • The Untouchables

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 79 Films watched
  • 6.6 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Godzilla: King of the Monsters

Jun 6

Last Film

Rocketman

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
32 films
Comedy
31 films
Action
22 films
Thriller
22 films
Crime
18 films
Adventure
16 films
Sci Fi
13 films
Romance
12 films
Horror
11 films
Mystery
9 films
USA
66 films
UK
16 films
France
11 films
Germany
8 films
Italy
3 films
Canada
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Lithuania
1 film
Ireland
1 film
English
71 films
French
13 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
German
5 films
Arabic
3 films
Latin
3 films
Vietnamese
2 films
Japanese
2 films
Esperanto
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Predator
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Little Bather
Average weighted rating:

3.2

Films CineMAlexL watched in 2019

  • Rocketman
  • The Dead Don't Die
  • The Little Bather
  • The Wolf of Wall Street
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • The King
  • Robin Hood
  • Cabbage Soup
  • All About Me
  • Glass
  • Superman/Batman: Apocalypse
  • Romeo + Juliet
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Batman: Under the Red Hood
  • Eyes Wide Shut
  • You Were Never Really Here
  • Serial (Bad) Weddings 2
  • For a Few Dollars More
  • The Irishman
  • The Wing or The Thigh?
  • The Kid
  • High Noon
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Hellboy II: The Golden Army
  • The Great Silence
  • 28 Days Later
  • The Ballad of Cable Hogue
  • Miss Sloane
  • The Old Man & the Gun
  • GoodFellas
  • 10 Cloverfield Lane
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Hanna
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Strangers on a Train
  • How to Steal a Million
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • Blade
  • Marnie
  • The Man Who Knew Too Much
  • Dumbo
  • Batman: Gotham Knight
  • Bonnie and Clyde
  • The Trouble with Harry
  • Dune
  • Iron Sky
  • Joker
  • Chernobyl
  • Bumblebee
  • Aladdin
  • Full Metal Jacket
  • Shadow of a Doubt
  • Wickie the Mighty Viking
  • Green Book
  • Saboteur
  • Macbeth
  • Funny Face
  • Downsizing
  • Rope
  • Sabrina
  • Singin' in the Rain
  • The Favourite
  • Warm Bodies
  • Shaun of the Dead
  • Suspicion
  • Vertigo
  • The Predator
  • Breakfast at Tiffany's
  • Hot Fuzz
  • Vice
  • Basic Instinct
  • Around the World in Eighty Days
  • Oz the Great and Powerful
  • The Untouchables
  • Johnny English Strikes Again
  • Balloon
  • Halloween
  • Godzilla: King of the Monsters

World map

Highly rated films CineMAlexL is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more