• Der Boandlkramer und die ewige Liebe

    ★★½

  • Army of the Dead

    ★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Coming 2 America

    ★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Love and Monsters

    ★½

  • Soul

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The New Mutants

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Mulan

    ★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Dolittle

    ★★★

  • Cats

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • Last Christmas

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Downton Abbey

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The King

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • The Lion King

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Our Planet

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★

  • Five Feet Apart

    ★★★★½