• Premature

    Premature

    ★★½

    Black love is struggle love ✅
    Great music ✅
    Angry black woman stereotype ✅
    Good performance ✅
    Unprotected sex ✅
    Good sex scenes ✅
    Characters not communicating well leading to all problems ✅
    Visually stunning ✅
    Trying too hard to be serious ✅

    Bottom line: An aesthetically pleasing mess

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    I'm a fan of women so this work of art was a treat for me.

  • Bad Biology

    Bad Biology

    ★★★★★

    Tinto Brass would be proud.

  • Insomnia

    Insomnia

    ★★★

    Though the cinematography , editing and the performance are strong , a missing element on which i cant put my finger on makes this movie appear dull.

  • Hotel Rwanda

    Hotel Rwanda

    ★★★

    A good movie that could have been improved had they tried being grounded rahe than being melodramatic at times.

  • Now You See Me

    Now You See Me

    ★★★

    An entertainingly good dumb movie.

  • The Conjuring

    The Conjuring

    ★★★

    Apart from the fact that it glorifies a couple of con artists, this is a decent horror movie.

  • Tangled

    Tangled

    ★★★★

    My mother doesn't watch any movie that is not in our native language but she watched the movie till the end and loved it. I asked her why and she said "the movie says that you don't need a prince to be happy". I usually don't watch Disney movies but this one's content can reach anyone, breaking down any barriers. It's a fun film.

  • All Ladies Do It

    All Ladies Do It

    ★★★★

    This movie masterfully walks the line of eroticism between porn and mainstream movies.

  • Overlord

    Overlord

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My friend doesn't watch Hollywood war movies as he thinks it's all "American propaganda" and he didn't watch this movie more than 30 mins before branding it. And that's how the movie starts. The first act of the movie looked like and felt like a genuine war film. The zombie factor doesn't come in untill the end of the first act. Though in recent time "Zombie movie" became it's own genre, the sudden inclusion of the "fighting the zombies" in…

  • Kaappaan

    Kaappaan

    ★★½

    Had the potential to be better but failed miserably.

  • Bigil

    Bigil

    ★★★★

    Best over the top, melodramatic,no logic,rip-off collage,live action anime movie that's not based on any anime.