• Deadstream

    Deadstream

    ★★★★

    shawn killed me with his obnoxious reactions and quips. honestly a really good comedy horror, which is a pretty rare breed. also, id stay in that house for chrissy tbh

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Spider-Man is easily the best written superhero in comics. 
    This movie is tied with NWH for the best Spider-Man film, but I gotta rewatch NWH soon to determine that.
    The whole Spider-Verse concept is easily the best multiversal stories with some of the most likeable characters/variants.
    Seriously.
    I don’t think I’ll ever get tired of this movie.
    It’s probably my favorite animated film of all time and thats including animations outside of western media.

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★½

    the score is so weird and alien-like and i love it. it was a little too long, but overall it was an interesting and unique take on cosmic horror. i really like how WEIRD it got

  • Hell House LLC III: Lake of Fire

    Hell House LLC III: Lake of Fire

    ½

    it takes itself so serious lmfaooo

  • Justice League vs. the Fatal Five

    Justice League vs. the Fatal Five

    ★★★★

    frustrating how little content there is of jessica cruz. i discovered her when i read forever evil back in 2015 and since then, she’s been my favorite green lantern.
    so i take anything i can get lol
    that said, she’s easily the best aspect of this movie.
    the art style is VERY nostalgic to me and ill always have a spot for it in my top 10s (bias)
    honestly makes me want to rewatch jla and jlu

  • Terrifier

    Terrifier

    ★★

    expected more wild shit. it was meh. his design is scary af tho

  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

    Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

    ★★★½

    i really like the soundtrack for this. classic batman story! the mutants were always a weird choice tho

  • Cloverfield

    Cloverfield

    ★★★★★

    one of the best found footage films. the horror is sold so well through the scaling, sound design and the acting. the beginning when the kaiju first appeared is my favorite. honestly, id probably survive this

  • The Smiling Friends Go to Brazil!

    The Smiling Friends Go to Brazil!

    ★★★

    why does the dialogue feel so real lol

  • Smiling Friends

    Smiling Friends

    ★★★

    funny at times

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★½

    what an ending. john doe stole the show at the end even though his screen time was minimal.

  • Cyberpunk: Edgerunners

    Cyberpunk: Edgerunners

    ★★★★½

    david is definitely one of the best mc’s in anime for 2022. ep 6 and 10 are by far the best, with ep 10 winning out by a little.
    from beginning to end, this anime had me hooked. especially with the interesting cast and awesome va’s. 
    it honestly makes me wish i liked the game as much as the show lol. it’s such a cool style and it’s obvious how much thought and care they’ve put into building this world.…