• The Night House

    The Night House

    ★★★★½

    good story. not really a horror, id say it just has horror elements.

  • The Possession of Hannah Grace

    The Possession of Hannah Grace

    ★½

    boring

  • Scary Movie

    Scary Movie

    ★★★★

    still funny

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    one of the most self-aware horror flicks. nice twists, good humor and the “villain” is a good representation of how some fandoms can be lol. had fun watching

  • Justice Society: World War II

    Justice Society: World War II

    ★★★½

    really like how Flash is depicted in this movie. also, diana vs arthur was nice. despite being warped into another world, this still feels pretty grounded and i like it.

  • The Descent

    The Descent

    ½

    snooze fest

  • The Empty Man

    The Empty Man

    ★★★½

    very interesting "horror" film. thought it was gonna be the typical paranormal spooky ghost, but wow was i wrong.

  • Host

    Host

    ★★★

    pretty creepy

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    the perfect movie exists

  • The Den

    The Den

    ★★★

    makes sense kinda

  • The Endless

    The Endless

    ★★★★

    alien cult make loopy loop

  • Last Shift

    Last Shift

    ★★★

    liked how it was basically a cop losing her mind