• The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★★½

    gotg is the best group in the mcu. no other mcu project is consistent with hitting you in the feels while balancing the comedy aspect.
    what a great holiday special

  • Hell House LLC

    Hell House LLC

    ★★

    it had the elements and the potential to be higher than a 2 star.
    the sequence of opening night synced up with the footage from the crew was really good.
    but the ending...just falls flat

  • Pearl

    Pearl

    ★★★½

    mia goth is GREAT.
    pearl is a MENACE.
    at least the barn animals survived (except for the goose, rip the goose)


    this doesnt really need a connection to x bc it works as a standalone but ig

  • Constantine: The House of Mystery

    Constantine: The House of Mystery

    ★★

    dc try to give us constantine content challenge (impossible)
    its a short, but i'll take what i can get i guess

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    i can honestly say this is my all time favorite movie

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★★

    officially one of my favorite mcu films.

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★★

    my thoughts are always all over the place w these reviews, so ignore the structure!
    words cannot begin to describe how much i love this movie. from the very beginning where shuri is in panic trying to save her brother and to the very end where she finally takes the time to grieve and move on. 
    i really dig the take on talokan and namor was an incredible antagonist. you can’t even consider him much of a villain because he’s…

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ★★★

    honestly never even knew this was a kaiju film to begin with lol but the action is fun and i just really like giant robots. the characters felt so anime-like, but who watches these for the story? i LOVE fights!

  • Dragon Ball Super: Super Hero

    Dragon Ball Super: Super Hero

    ★★★★★

    gamma 2 goat

  • Nope

    Nope

    ★★★★½

    nop

  • Gonjiam: Haunted Asylum

    Gonjiam: Haunted Asylum

    ★★★★½

    not as scary the 2nd time

  • Jujutsu Kaisen 0

    Jujutsu Kaisen 0

    ★★★★★

    fav anime atm idcidc