Sort by

CinemaCl🎃wn has logged 150 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holy Man

The Holy Man

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Coward

The Coward

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Terrifier

Terrifier

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Faust

Faust

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry