Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nun II

The Nun II

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Boogeyman

The Boogeyman

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nimona

Nimona

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elemental

Elemental

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flash

The Flash

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Extraction 2

Extraction 2

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scandal

Scandal

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Countess from Hong Kong

A Countess from Hong Kong

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fast X

Fast X

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suzume

Suzume

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Limelight

Limelight

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry