Sort by

Cinema_Strikes has logged 302 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cute Devil

Cute Devil

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elves

Elves

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dial: Help

Dial: Help

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lost Bullet

Lost Bullet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mandrake vs. Killing

Mandrake vs. Killing

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bare-Footed Kid

The Bare-Footed Kid

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape from Coral Cove

Escape from Coral Cove

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Operation Pink Squad II

Operation Pink Squad II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Open House

Open House

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blood Sword of the 99th Virgin

The Blood Sword of the 99th Virgin

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Warrior Queen

Warrior Queen

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Hell

In Hell

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Replicant

Replicant

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Seven Minutes

The Seven Minutes

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La femme de 100 têtes

La femme de 100 têtes

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare at Noon

Nightmare at Noon

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Line of Duty 4

In the Line of Duty 4

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Liberator

The Liberator

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ferat Vampire

Ferat Vampire

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry