Sort by

Cinelove has logged 387 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All Day and a Night

All Day and a Night

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Clouds

Clouds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Holiday Rush

Holiday Rush

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★
Edit this entry  
09
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Run

Run

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Uncorked

Uncorked

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★★½
Edit this entry