• The Expendables 2

    The Expendables 2

    ★★★½

    This movie just got me pregnant.

  • Shark Night 3D

    Shark Night 3D

    ★★½

    I felt like putting on a movie that would allow me to place my brain on the backburner.

    In that, I guess, it delivered.

    You know, this could've actually been a pretty good movie if they'd given it any balls. If you're gonna do a movie about scantily clad college kids getting eaten by sharks, you gotta do it right. Alexadre Aja got it right with PIRANHA 3D. It wasn't exactly Shakespeare, but it knew what it wanted to do,…

  • True Grit

    True Grit

    ★★★★½

    It's hard to pick the "ultimate Coen Brothers film." So many of them are all-time classics. They are, in my opinion, the greatest working filmmakers today. But if one were being forced to pick the best of their films, this update of the 1969 John Wayne picture would be in the running. It's damn near perfect, with not a misstep in sight.

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★★½

    If this doesn't end up being the best comedy of 2012, then it's going to be one hell of a year for comedy.

  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie

    Tim and Eric's Billion Dollar Movie

    ★★★

    How do you review a TIM & ERIC movie? Either you're a fan of the show and understand it's very bizarre, very specific type of humor and you walk into the movie knowing what to expect (relatively) or you don't.

    And if you don't, you're going to hate it. I happened to like it, but it's not something that I can recommend to everyone.

  • Project Nim

    Project Nim

    ★★★★

    An incredible, fascinating, heart-breaking documentary.

  • The Lost World: Jurassic Park

    The Lost World: Jurassic Park

    ★★

    It's amazing that Steven Spielberg -- one of the great all-time directors -- managed to make a sequel to one of the best summer blockbusters of all time (which he also directed), with a cast that includes people like Julianne Moore, Pete Postlethwaite, Peter Stormare and pre-hated Vince Vaughn and make it completely boring. How do you make dinosaurs boring?

    The film has its moments. There are action sequences that are indeed thrilling, but they don't match the first film.…

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    One of my all time favorite movies. Every time I watch it, it brings back memories of an 11-year-old kid who was absolutely awed by Spielberg's ability to bring dinosaurs to life. I'm still in awe.

    This movie represents a big part of why I am the movie fan that I am today. It made me want to see more, to read more, to learn more about how films are made. I love it.

  • The Taking of Pelham One Two Three

    The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

    This is one of those "I can't believe I hadn't already seen this" entries. Just an absolutely incredible thriller. I love the idea that someone like Walter Matthau could have once been considered a lead in a film like this. That could never happen these days. Not to mention the idea of an "action movie" with very little action. The story is essentially driven by dialogue with bursts of (relative) violence. And it still manages to be one of the most thrilling films I've seen in ages.

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★

    Watched the Giorgio Moroder Presents version for the first time. Weird.

  • Chronicle

    Chronicle

    ★★★★

    If HEROES had managed to handle this concept half as well as CHRONICLE does, it'd still be on the air.

    The film's strongest point is the relationship between three friends and the way that they discover their powers together -- in exactly the kind of way that a high school kid would: goofing off, playing pranks, lifting girls' skirts. And the gradual creation of a super villain is handled as deftly as possible. George Lucas could have taken notes on…

  • The Woman in Black

    The Woman in Black

    ★★★★

    Nine times out of ten when I walk out of a horror movie, I'm disappointed. Which is a shame because horror, historically, is my favorite movie genre.

    This time, I wasn't disappointed. Not a bit. THE WOMAN IN BLACK is a beautifully photographed, atmospheric and, yes, SCARY film.

    The story itself isn't breaking any new ground. It's the same vengeful ghost story that you've heard a thousand times before. What makes THE WOMAN IN BLACK so good isn't the story that it's telling, but the WAY in which the story is being told.