Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Heat

The Heat

2013
×
Edit this entry  
30
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
Edit this entry  
29
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Edit this entry  
29
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Edit this entry  
08
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
04
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Edit this entry  
02
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
31
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry