Sort by

Ethan has logged 43 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Gundown

The Big Gundown

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry